355. Kāds labums ir tam, ka gatavojamies ārēji?


:: e - POLEMIKA :: / e-POLEMIKA

 Latvietis ir katrs Latvijas pilsonis (vai cit-valodīgi runājošie ir lojāli latvieši?)

e-autors Ziņa
talyc
e-kardināls
#1 Nosūtīts: 12.10.2020 22:18   Laboja talyc
  


Jautājums ir par pilsonību un par lojalitāti valstij, kurā dzīvojam.
Salīdzinājumam izmantošu tādas lielvalstis kā Amerika, Ķīna un Krievija.

Sāksim ar Ameriku, kas ir unikāla ar to, ka netiek izmantota kāda no vietējo pamatiedzīvotāju valodām, bet gan viena no kolonizatoru (pēc savstarpējās vienošanās) - angļu. Neskatoties uz savu vēsturiski nacionālo izcelsmi, katrs ASV pilsonis ir amerikānis ar visām pilsoņa tiesībām un pienākumiem. ASV drošības iestāžu pārziņā ir pilsoņu lojalitātes kontrole. Savukārt amerikāņiem ir izvēles iespēja - dzīvot pēc ASV likumiem (pielāgoties vai izbaudīt konsekvences), jebšu doties turp, kur likums tos tik ļoti neierobežo (piemēram pārvākties uz Meksiku). Tā pat arī otrādi - integrējoties ASV, katrs nopietns gribētājs var kļūt par amerikāni.

Līdzīgi ir arī ar Ķīnu, kas pēc savas būtības ir nevis tauta, bet gan civilizācija, kurā ir integrētas milzum daudz dažādu tautu. Katra no tām savā laikā ir izdarījusi savu izvēli (lielāko tiesu pat labprātīgi) pakļauties imperatoram un kļūt par ķīniešiem. Protams, ka tas attiecīgi nozīmē arī pieņemt sev ierādīto vietu ķīniešu hierarhiālajā sistēmā.

Krievija (krievu impērija) savu teritoriju paplašināšanu pārsvarā veikusi ar vardarbīgām metodēm. Krievijas iekšējo cīniņu rezultātā imperatora varu pārņēma kriminālās autoritātes, kas izmantojot modificēta komunisma ideju, uz 1/2 pagājušā gadsimta brutālā formā pakļāva teritoriāli mazākos un ekonomiski vājākos kaimiņus. Kontrolei pār pakļautās teritorijas iedzīvotājiem tika/tiek izmantoti nemitīgi uzbrukumi cilvēka pamatvajadzību pamatlīmenī (iztikai un drošībai). Krievijas ideoloģija tiek uzturēta ar polarizētu un mērķtiecīgi orientētu naida kultu.

- - -
Izrietoši, par latvieti ir saucams ne vien latvietis, bet arī Latvijai lojāls krievs, polis, ēbrejs, čigāns un jebkuras citas mazākumtautības pārstāvis.

Piekrīti?
Nepiekrīti?
Ir cits (argumentēts) viedoklis?

Manuprāt pareizai izpratnei jābūt šādai: "Pilsoņa tiesību izmantošana, nepildot pilsoņa pienākumus (un vēl jo vairāk atklāta darbošanās, kas var tikt kvalificēta kā draudi vai uzbrukums nacionālajai suverinitātei) agri vai vēlu noved pie pilsoņa tiesību zaudēšanas, kam seko izraidīšana no valsts".


_____________________
...ne pret, ne par, bet ar...
Roberto
e-pāvests
#2 Nosūtīts: 18.10.2020 09:27
  


reiz jau bija līdzīga diskusija Latvietis un / vai kristietis

vai šis ir domats ka paplašīnājums vai atvasinājums

- - -

šeit varētu pretnostatīt

latvieši un latvijieši, kur pedejais jaunvārds, ko ieviesuši šarikovieši


_____________________
simul iustus et peccator
talyc
e-kardināls
#3 Nosūtīts: 14.11.2020 19:23   Laboja talyc
  


Paldies par vērīgumu, Roberto!

Jā, šī tēma vairāk vai mazāk sasaucas tevis izcelto, kā arī ar tēmām: "Kas ir pilsonis, kas ir Latvija, kas ir latvietis?"
un
"Dievs Svētī Latviju, Mūs Dārgo Tēviju ... kāpēc mums ir tāda himna?"
Taču šī atšķiras ar to, ka iepriekšējās divas ir vairāk paredzētas vēsturisku notikumu atcerei un pārdomāšanai, bet šī te vairāk ar domu vērst mūsu skatus uz nākotni.

Doma ir paskatīt/atrast to, kas mums ir/var būt kopējs ar citvalodīgajiem Latvijas teritorijā dzīvojošajiem. Vienoties par kopsaucējiem esošajiem un vēlamajiem. Saprast to svarīgāko - atšķirt būtisko - noformulēt, kas tad ir tas īpašais, kas mums kā valstij/kā nācijai ir darāms;
Kāds ceļš tupmāk ejams?

Jā, un tas ko tu saki par dalījumu latviešos un latvijcos ir viena no aktuālām un līdz galam neatrisinātām/sāpīgām/iekaisušām tēmām.

- - -

Manuprāt vaina ir abpusēja (nevienam īsti nav taisnība), jeb (no otras puses skatoties) abās pusēs ir sava taisnība.

Katra no tām stingri balstās savā paradigmā, jeb pasaules uzskatu sistēmā. Un ņemot vērā, ka šīs divas paradigmas konfliktē savā starpā, attiecīgi arī tām sekojošie prāti nevar nonākt vienprātībā viens ar otru.

Ar rietumu kultūru pret austrumu filosofijām (un otrādi) var cīnīties līdz kapa malai... un tā arī nepanākt nekādu taustāmu rezultātu, kā vien cīņas postījumu sekas.

Ja kāds saka: "Ja nastojašķij latvijec potomu što zģjes roģilsja", vai "Ja poļubil Rigu kak svoj rodnoj gorod"... viņu vārdus nevajadzētu apšaubīt. Un jo īpaši tad, ja tas tiek teikts patiesi un bez ironijas vai izlikšanās. [Tas būtu tieši tā pat kā kāds teiktu: "Ja nastojašķij amerikaņec potomu što zģjes roģilsja", vai "Ja poļubil Washington DC kak svoj rodnoj gorod"].

Nevajag apstrīdēt vai bakstīt sev ar pirkstu krūtīs - sak skaties, kurš ir īstais latvietis. [Tas jāsaprot līdzībās, ...kā apgalvojot, ka viņš ir īsts amerikānis, šis taču nesaka - es esmu indiānis]


_____________________
...ne pret, ne par, bet ar...
Roberto
e-pāvests
#4 Nosūtīts: 19.12.2020 14:47
  


talyc
ASV ir migrantu valsts
Krievija un Ķīna ir impērijas, kur kāds neliels segments pakļavis / uzkundzējies pārējiem

Tas tris nav salīdzināmas ar mazu nacionālu valsti kā Latvija


_____________________
simul iustus et peccator
talyc
e-kardināls
#5 Nosūtīts: 11.04.2021 04:20   Laboja talyc
  


Latvieši ar ir civilizācija. tajā nozīmē ka tā izveidojusies jebšu izveidota no šeit dzīvojušo pagānu atlikuma, kas papildināts ar līdzīgiem bēdubrāļiem, kas importēti no tuvējajiem apgabaliem;
- - -
Latvieši ir civilizācija nevis tautība. Jo esam veidojušies no apspiesto cilšu atlikuma, kas samiksēts ar importētu darba spējīgu masu. Tāda ir realitāte un nav ko to noliegt. Ja gribam salīdzināt sevi ar amerikāņiem, tad īsti neesam kā indiāņi. Tie pārsvarā tika izspiesti no savām teritorijām, nekļūstot par okupantu dzimtcilvēkiem.
Mēs esam nācija, tauta, civilizācija, kas ir mikslis saturošs dažādu ģenētisko senču saknes.
Tagad pēkšņi izdomāt kaut kādu seno latvieti un pastāvēt uz tā pirmatnējām tiesībām ir muļķīga un tukša uzpūtība.
Latviešu valoda ir mūsu valsts oficiālā valoda un katrs brīvvalstī dzimušais to var saukt par savu dzimto. Jā, tas pats ASV vai PSRS piemērs, kad tautība var atšķirties no pilsonības.
Respektīvi latvietis var būt arī krievs, ukrainis, rumāņu čigāns un žīds un leitis, ja vien par tādu sevi pieskaita un oficiāli var tikt atzīts. Protams ka viņš nebūs lettiņš tajā nozīmē, ka viņa senči cēlušies no Lettiem, kas šo zemi apdzīvoja pirms Romas impērijas okupanti to sagrāba.
Nevajag kultivēt ne rasismu nedz nacismu, no tā nekad nekas labs nevar sanākt kā vien naids un šķelšanās.

Būsim viena neliela, bet veselīgi augoša, saprotoša un draudzīga nācija, latvieši!


_____________________
...ne pret, ne par, bet ar...
...bet es teikšu tā:
Krāsas izvēle 


» e-baznīcēns  » Parole 
Vienīgi e-baznīcēni te var rakstīt. Vispirms precīzi ieraksti savu e-vārdu & paroli vai REĢISTRĒJIES.
 
⇑Augšup